
Historia tatuaży
Coraz więcej Polaków z roku na rok odwiedza salony tatuaży. Tatuaż przestał być kontrowersyjny i nie kojarzy się już tylko z więzieniem. Także coraz więcej kobiet decyduje się na taką formę ozdabiania swojego ciała co kiedyś było nie do pomyślenia. Skąd pochodzą tatuaże i jak traktuje się je w różnych kulturach?
Historycy nie są w stanie dokładnie sprecyzować w którym miejscu na świecie po raz pierwszy ludzie tatuowali swoje ciała. Wiadomo jednak, że tatuaże stosowane były już w czasach neolitu. Widać je na zachowanych glinianych figurkach przedstawiających ludzi. Najstarszy zachowany tatuaż odkryty został na mumii w Egipcie, która pochodzi z około 4000 r. p.n.e. Termin „tatuaż” pierwszy raz użyli w 1773 roku brytyjscy żeglarze. W języku Polinezyjczyków „tatau” oznacza „naznaczać coś”. O świadectwach dotyczących tatuaży przeczytać można także w Starym Testamencie, gdzie zakazano ich stosowania. Pierwsi chrześcijanie ozdabiali jednak swoje ciała imieniem Jezusa Chrystusa, krzyżem, bądź rybą, które były oznakami przynależności do wspólnoty. W VIII wieku papież Hadrian zabronił tatuaży, ale wiadomo jednak, że krzyżowcy mieli w zwyczaju tatuowanie swoich ciał.
W wielu kulturach tatuaże mają znaczenie symboliczne i religijne. Mogą pełnić funkcję amuletu, który chroni przed nieszczęściami i złem, albo informują np. o pozycji zajmowanej w społeczeństwie. W starożytnej Grecji tatuaże na ciele świadczyły o dobrym pochodzeniu, u Ajnów tatuowanie prawie całej powierzchni ciała stanowiło część religijnego rytuału. Tatuaże mogą być też częścią obrzędów przejścia. U Polinezyjczyków i Indian Amerykańskich są oznaką dojrzewania, albo znakiem żałoby. Wśród Maorysów z Nowej Zelandii tatuaże uważa się za element ich dziedzictwa narodowego.
Obecnie w krajach Cywilizacji Zachodniej tatuowanie uważa się za sprawę indywidualnego wyboru i nie pełni funkcji religijnej, ale zdobniczą. Przez setki lat w całej Europie i Ameryce tatuaże uważano za tabu. Kojarzone były głównie z subkulturą więzienną i światem przestępców. Uważa się, że do spopularyzowania tatuaży w Europie przyczynić się mogły tatuaże japońskie. W XIX wieku król Wielkiej Brytanii – Edward VII po wizycie w Japonii pokazał wytatuowanego smoka na swoim ciele. Zostało to nagłośnione w prasie, a tatuaże stawały się modne wśród arystokracji i wyższych sferach w niemal całej Europie. Pierwszy salon tatuaży otworzony został w Londynie w 1870 roku, a w 1890 roku stworzona została pierwsza elektryczna maszynka do tatuowania. Tatuaże modne były także wśród hipisów, a w kolejnych latach wśród wielu innych subkultur jak metalowcy, skinheadzi i punkowcy. W Polsce pierwszy profesjonalny salon tatuaży w Poznaniu powstał w 1991 roku w Warszawie.
Dzisiaj Polacy tatuują się, aby się wyróżnić w jakiś sposób lub kogoś, albo coś upamiętnić. Znaczenie samego motywu już nie jest takie ważne jak kiedyś, a ważniejsze jest raczej to jak ta ozdoba wygląda. Symbolika nie zaniknęła jednak całkowicie. Nadal można znaleźć osoby, które przywiązują do tego dużą uwagę.