Historia tatuaży

Coraz więcej Polaków z roku na rok odwiedza salony tatuaży. Tatuaż przestał być kontrowersyjny i nie kojarzy się już tylko z więzieniem. Także coraz więcej kobiet decyduje się na taką formę ozdabiania swojego ciała co kiedyś było nie do pomyślenia. Skąd pochodzą tatuaże i jak traktuje się je w różnych kulturach?
Historycy nie są w stanie dokładnie sprecyzować w którym miejscu na świecie po raz pierwszy ludzie tatuowali swoje ciała. Wiadomo jednak, że tatuaże stosowane były już w czasach neolitu. Widać je na zachowanych glinianych figurkach przedstawiających ludzi. Najstarszy zachowany tatuaż odkryty został na mumii w Egipcie, która pochodzi z około 4000 r. p.n.e. Termin „tatuaż” pierwszy raz użyli w 1773 roku brytyjscy żeglarze. W języku Polinezyjczyków „tatau” oznacza „naznaczać coś”. O świadectwach dotyczących tatuaży przeczytać można także w Starym Testamencie, gdzie zakazano ich stosowania. Pierwsi chrześcijanie ozdabiali jednak swoje ciała imieniem Jezusa Chrystusa, krzyżem, bądź rybą, które były oznakami przynależności do wspólnoty. W VIII wieku papież Hadrian zabronił tatuaży, ale wiadomo jednak, że krzyżowcy mieli w zwyczaju tatuowanie swoich ciał.
W wielu kulturach tatuaże mają znaczenie symboliczne i religijne. Mogą pełnić funkcję amuletu, który chroni przed nieszczęściami i złem, albo informują np. o pozycji zajmowanej w społeczeństwie. W starożytnej Grecji tatuaże na ciele świadczyły o dobrym pochodzeniu, u Ajnów tatuowanie prawie całej powierzchni ciała stanowiło część religijnego rytuału. Tatuaże mogą być też częścią obrzędów przejścia. U Polinezyjczyków i Indian Amerykańskich są oznaką dojrzewania, albo znakiem żałoby. Wśród Maorysów z Nowej Zelandii tatuaże uważa się za element ich dziedzictwa narodowego.
Obecnie w krajach Cywilizacji Zachodniej tatuowanie uważa się za sprawę indywidualnego wyboru i nie pełni funkcji religijnej, ale zdobniczą. Przez setki lat w całej Europie i Ameryce tatuaże uważano za tabu. Kojarzone były głównie z subkulturą więzienną i światem przestępców. Uważa się, że do spopularyzowania tatuaży w Europie przyczynić się mogły tatuaże japońskie. W XIX wieku król Wielkiej Brytanii – Edward VII po wizycie w Japonii pokazał wytatuowanego smoka na swoim ciele. Zostało to nagłośnione w prasie, a tatuaże stawały się modne wśród arystokracji i wyższych sferach w niemal całej Europie. Pierwszy salon tatuaży otworzony został w Londynie w 1870 roku, a w 1890 roku stworzona została pierwsza elektryczna maszynka do tatuowania. Tatuaże modne były także wśród hipisów, a w kolejnych latach wśród wielu innych subkultur jak metalowcy, skinheadzi i punkowcy. W Polsce pierwszy profesjonalny salon tatuaży w Poznaniu powstał w 1991 roku w Warszawie.
Dzisiaj Polacy tatuują się, aby się wyróżnić w jakiś sposób lub kogoś, albo coś upamiętnić. Znaczenie samego motywu już nie jest takie ważne jak kiedyś, a ważniejsze jest raczej to jak ta ozdoba wygląda. Symbolika nie zaniknęła jednak całkowicie. Nadal można znaleźć osoby, które przywiązują do tego dużą uwagę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij