Dom jasno oświecony – czy warto korzystać z żarówek LED?

Światło jest nam niezbędne do życia. To ono reguluje dobowy cykl snu i czuwania oraz towarzyszy różnym rodzajom aktywności, zarówno tej zawodowej, jak prywatnej. Ważne, by było dostosowane do naszych potrzeb oraz nie miało negatywnego wpływu na zmysł wzroku. Oczywiście, najzdrowsze i najlepsze jest światło naturalne. W dzisiejszych czasach nie jest jednak możliwe korzystanie tylko i wyłącznie ze światła słonecznego. Zwłaszcza w miesiącach zimowych, skazani jesteśmy głównie na oświetlenie sztuczne. Bywa, że wychodząc do pracy przed świtem, a wracając już po zachodzie słońca, większą część doby spędzamy w pomieszczeniach oświetlonych różnego rodzaju lampami i żyrandolami. Z tego powodu, warto zatroszczyć się o to, by światło, jakie emitują było maksymalnie zbliżone do światła naturalnego. Kluczową rolę odgrywa tu rodzaj żarówki. Niestety, te tradycyjne, wolframowe, emitują światło wyjątkowo nieprzyjazne dla naszych oczu. Jest to jedna z przyczyn dla których coraz większa liczba osób wybiera alternatywny sposób oświetlenia, jakim są żarówki LED.

Zdrowsze dla oczu

Jedną z podstawowych zalet żarówek LED jest możliwość wyboru ich temperatury barwowej. Dzięki temu, w pomieszczeniach, które używamy o poranku, możemy zamontować żarówki dające chłodne, pobudzające światło. Wieczorny relaks uprzyjemni natomiast nastrojowe, ciepłe światło, które sprzyja relaksowi, odpręża oraz przygotowuje ciało do nocnego odpoczynku. Warto rozważyć też zakup, dostępnych już na rynku, żarówek umożliwiających regulację temperatury światła. Takie zróżnicowanie rodzajów światła – chłodniejsze na początku dna, a ciepłe wieczorem, stanowi odzwierciedlenie naturalnych zmian temperatury światła dziennego, a tym samym, zapobiega rozregulowaniu cyklu dobowego. Możemy zatem uniknąć dolegliwości takich jak: trudności z zasypianiem, poranne zmęczenie oraz senność w ciągu dnia. Co równie istotne, żarówki te nie emitują charakterystycznego dla świetlówek kompaktowych, szkodliwego światła UV.

Korzystniejsze dla kieszeni

Wiele osób obawia się zmiany żarówek tradycyjnych na żarówki LED, ze względu na ich wyższą cenę. Nie jest to jednak do końca prawda. Mimo iż koszt zakupu faktycznie może być wyższy, rekompensuje go trwałość i energooszczędność. Działają znacznie dłużej od żarówek klasycznych (do 15 000 h) i zużywają o wiele mniej energii elektrycznej. Są też bezpieczniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szybciej osiągają właściwą jasność po włączeniu. Sprawia to, że ich zastosowanie jest w praktyce bardziej opłacalne niż żarówek wolframowych. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, można stwierdzić, że rozważając kwestię rodzaju oświetlenia w domu, biurze czy mieszkaniu, warto zastanowić się nad użyciem żarówek LED.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij