tv Białystok

5-latek w domu – jak zagospodarować mu czas i czy warto pozwolić mu oglądać tv?

Każdy rodzic wie, że gdy dziecko choruje i zamiast iść do przedszkola spędza czas w domu, mogą go czekać godziny marudzenia. Jednocześnie nawet przeziębione dzieciaki chętnie oglądają bajki na smartfonach i wtedy rodzice mogą znaleźć chwilę dla siebie. Ale jednak nie ma się co oszukiwać, takie podejście do wychowania nie jest za dobre. Dlatego też w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak zagospodarować czas 5-latkowi, który spędza czas w domu, gdy wyjście na dwór z powodu infekcji nie jest możliwe. Już na tym etapie pojawia się też jakże uzasadnione pytanie, które brzmi: czy warto pozwolić takiemu dziecku oglądać tv?

Zdrowe podejście do wychowania

5-letnie dziecko jeszcze nie powinno korzystać z telefonów czy tabletów, ale z drugiej strony nie ma się co oszukiwać, że rodzice tego zabraniają, a wynika to z faktu, że po prostu czasem chcą mieć chwilę dla siebie. Oczywiście nie należy przesadzać i korzystanie z tabletu czy smartfona powinno odbywać się pod okiem rodziców. Można rzecz jasna włączyć bajkę czy inny program dedykowany właśnie dzieciom i w tym czasie poczytać książkę. A gdy dziecko z powodu infekcji nie może pójść do przedszkola, to wtedy trzeba dopiero się natrudzić, by odpowiednio zagospodarować czas. Powinien być on wartościowy i rozwijający się. Jednocześnie przeziębione dzieciaki nadal często mają nadmiar energii, choć są raczej bardziej marudne. Wiadome jest, że gdy dziecko marudzi najłatwiej byłoby dać mu tableta i mieć spokój, ale tak rodzicielstwo nie powinno wyglądać. Od czasu do czasu takie rozwiązanie jest ok, bo rodzic też człowiek i odpocząć musi, choć z drugiej strony jednak nikt nie mówił, że rodzicielstwo jest łatwe i przyjemne. Pamiętajcie więc, że wcale nie musicie czuć wyrzutów sumienia, gdy pozwalacie oglądać dziecku bajki. Ale nie może ich oglądać przez cały czas. Skoro to już jasne, to czas przejść do propozycji, jak maluch powinien spędzać czas.

Dużo czytajcie dziecku

Na pewno dziecku warto czytać czy opowiadać bajki. To rozwija wyobraźnię, ale bajki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Nie można wybierać takich, które mogą je przestraszyć czy zasmucić. Bajki muszą być wesołe i mieć szczęśliwe zakończenie. Warto także wspólnie z dzieckiem wymyślać bajki, to także bardzo rozwija, a przy tym dziecko ćwiczy dykcję, zatem także się uczy i także rozwija słownictwo, co również ma kolosalne znaczenie dla jego rozwoju. Musicie też pamiętać, że niektóre dzieci, aby zainteresowały się bajką potrzebują kolorowej oprawy, zatem przy wyborze bajek zwracajcie uwagę, czy wizualnie książka jest atrakcyjna dla dziecka. Godzina czytania wieczorem, ale też w ciągu dnia rzeczywiście sprawi, iż dziecko będzie naprawdę zadowolone.

Tv – przyjaciel rodzica czy wróg

Dzieci uwielbiają oglądać tv i jeżeliby mogły, to zapewne spędzałyby nadmiar czasu patrząc w szklany ekran. Ale wiadomo, że nadmiar tv jest szkodliwy. Ale mówimy tutaj o nadmiarze. Od czasu do czasu, a nawet codziennie można pozwolić dziecko obejrzeć film animowany. W końcu w tv można znaleźć naprawdę wiele wartościowych treści. Są programy dedykowane typowo małym dzieciom, które są dla nich nie tylko rozrywką, ale także je uczą. Na pewno nie należy włączać dziecku programów nieprzeznaczonych dla jego wieku, bo potem może się okazać, że dziecko będzie się bało zasnąć czy nawet będzie miało koszmary. Jednocześnie musicie wiedzieć, iż obserwacja dzieci jest niezbędna, bo bajka dla jednych 5-latków będzie świetną rozrywką, a inne zwyczajnie będą się bały oglądając ją. Zatem uniwersalność w tym temacie nie istnieje. Musicie więc kontrolować, jak Wasze dziecko reaguje i jednocześnie pamiętać, że można znaleźć naprawdę dobre treści w tv. Białystok, Warszawa, Zakopane, czyli jak Polska długa i szeroka wielu rodziców czuje wyrzuty sumienia pozwalając oglądać tv, a to błąd.

Kreatywne zabawy

Oczywiście 5-letnie dziecko jest już na tyle duże, że może zająć się chwilę sobą i może samodzielnie się pobawić. Ale czasami potrzebuje inspiracji i taką inspiracją mogą być białe kartki, dużo kredek i kolorowych farbek. A potem pozostaje już świetna zabawa. Może też pomagać w kuchni- wiadomo, że będzie z tego więcej bałaganu niż pomocy, ale jednak dziecko będzie zachwycone.

Jak widzicie możliwości, by spędzać ciekawie czas z dzieckiem, jest wiele, gdy wyjść z domu nie można. Warto także postawić na gry planszówki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij