Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
STRONA GŁÓWNA
INFORMACJE
DARMOWE SZKOLENIA
DORADZTWO I SZKOLENIA
PROJEKT BADAWCZY
ARCHIWUM
KONTAKT
REFERENCJE
E-BOOK
 
strona główna | mapa serwisu | dodaj do ulubionych
 
AQAP

    AQAP jest systemem zarządzania jakością określającym wymagania dla przedsiębiorstw dostarczających wyroby i usługi dla wojska. System AQAP stanowi nakładkę rozszerzającą i uzupełniającą normę ISO 9001:2000. Aby spełnić wymagania AQAP należy posiadać certyfikowany system ISO 9001:2000, bowiem wymagania te nie mogą samodzielnie funkcjonować i nie mogą stanowić niezależnego systemu.

    Obowiązujące w państwach członkowskich NATO systemy zapewnienia jakości funkcjonują na podstawie zasad określonych w publikacjach standaryzacyjnych AQAP opracowanych przez Grupę Dyrektorów Narodowych Systemów Zapewnienia Jakości AC/250.

Rodzaje systemu AQAP.

    W roku 2004 opracowano nowe publikacji w odniesieniu do normy ISO 9001:2000, w zakresie wymagań, oznaczone jako AQAP 2110, jednocześnie wycofano wydanie II AQAP z 1995 roku. Najważniejsze rodzaje AQAP:
  • AQAP 2100 – „Podstawowe wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości” zastępuje AQAP 131.
  • AQAP 2110 – „Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w projektowaniu , pracach rozwojowych i produkcji” zastępuje AQAP 110.
  • AQAP 2120 – „Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w produkcji” zastępuje AQAP 120.
  • AQAP 2130 – „Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w kontroli i badaniach” zastępuje AQAP 130.
  • AQAP 160 – „Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości przy projektowaniu, rozwoju i produkcji oprogramowania” zastępuje AQAP 150.
  • AQAP 2105 – „Wymagania NATO dotyczące planów jakości dla wyrobu objętego umową” – nowy.
Rodzaj właściwego dla przedsiębiorstwa systemu AQAP zależny jest od charakteru działalności i zakresu współpracy z wojskiem.

Najważniejszymi elementami systemów AQAP są:
  • Zarządzanie konfiguracją, w tym plan zarządzania konfiguracją - zgodne z normą ISO 10007:1998.
  • Zarządzanie ryzykiem - wymagane jest dla każdego kontraktu.
  • Proces Rządowego Zapewnienia Jakości - związane jest z nadzorowaniem kontraktu przez osobę wyznaczoną przez stronę zamawiającego (Przedstawiciel Zapewnienia Jakości QAR).
Wdrażanie systemu AQAP

    Wdrażanie systemów zarządzania jakością AQAP może trwać 4-6 miesięcy w firmie małej i średniej, do 8 miesięcy czasu w firmie dużej. Czas wdrożenia oraz zakres podejmowanych działań wdrożeniowych zależny jest również od rodzaju wybranego systemu AQAP oraz od posiadania certyfikowanego systemu ISO 9001:2000.

KONTAKT z naszym biurem
Wszystkie prawa zastrzeżone 2008 EuroConsult [CMS] by cdweb.pl